Czym jest let off i jaki model wybrać?

młodzieżowy łuk bloczkowy

Let off najprościej rzecz mówiąc to parametr określający siłę, która jest potrzebna do utrzymania napiętego łuku. Przykładowo „let off” 75% klasycznego 60 funtowego łuku bloczkowego to 15 funtów. W praktyce oznacza to, że utrzymanie napiętego łuku wymaga 15 funtów, ale naciągnięcie łuku wymaga 60 funtów siły.

Po co jest let off?

Pierwszy profesjonalny łuk bloczkowy z let off zaprojektowany został oczywiście do polowań. Jak łatwo się domyśleć długotrwałe pozostawanie z napiętym łukiem wymaga sporej siły. Aby ułatwić celowanie na zwierzynę skorzystano z dobrodziejstwa let off. Pamiętać należy jednak o tym, że bardzo wysokie let off może upośledzić jakość strzału. Uważać należy przede wszystkim na to, aby łuk nie kiwał się na boki. Przy sportowym strzelaniu najlepiej sprawdzi się łuk bloczkowy, którego let off nie przekracza 65%.

Siła łuku ma znaczenie

Peak weight to z kolei siła, która jest niezbędna do pełnego napięcia łuku. Pamiętać należy o tym, że wszyscy producenci łuków bloczkowych podają siłę w funtach. Aktualne przepisy FITA pozwalają na zakup łuku bloczkowego o maksymalnej silne 60 funtów. Osoby początkujące powinny kupić mocniejszy łuk, który ma możliwość zmniejszenia siły naciągu. Jest to bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Leave a Reply: