Jak wybrać wagę jubilerską?

Waga jubilerska to bardzo dokładne narzędzie pomiarowe, przydatne nie tylko jubilerom. Taka kieszonkowa waga elektroniczna umożliwia dokładne zważenie dowolnego drobnego przedmiotu – z dokładnością do ułamka grama. Jak wybrać wagę jubilerską?

Do czego przyda się waga jubilerska?

Kieszonkowa waga umożliwiająca robienie pomiarów wagi w dużą dokładnością to urządzenie niezbędne w zakładzie jubilerskim czy w lombardzie. Przyda się także kolekcjonerowi – biżuterii, numizmatów czy kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Przydaje się także do odmierzania składników np. przy robieniu piwa, komponowania mieszanek witaminowych czy podczas domowego wyrobu mydeł i innych kosmetyków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim kupisz dokładną wagę kieszonkową zwróć uwagę na szereg parametrów. Decydująca będzie, rzecz jasna, dokładność – wagi takie umożliwiają najczęściej pomiar z dokładnością do 0,01 grama. Oprócz tego oczywistego kryterium zwróć uwagę również na:

– Wielkość urządzenia – będzie miała znaczenie, jeśli wagę chcesz nosić ze sobą. O ile każdą z nich swobodnie zmieścisz w teczce czy torbie, to do noszenia w kieszeni nada się już nie każda.
– Maksymalne obciążenie – należy je dobrać uwzględniając przeznaczenie. Na rynku znajdziemy wagi umożliwiające obciążenie od 50 do 500 gramów. Te z mniejszym dopuszczalnym obciążeniem z reguły umożliwiają dokładniejsze pomiary.
– Automatyczna kalibracja – to jedna z najważniejszych funkcji kieszonkowej wagi. Dzięki niej zaraz po uruchomieniu waga jest gotowa do użycia, a sam proces pomiaru wagi jest znacznie bardziej precyzyjny. Brak automatycznej kalibracji niesie ze sobą konieczność użycia dodatkowego akcesorium w postaci odważnika.