światło chemiczne

Glow Stick jako emiter światła chemicznego w warunkach polowych

Świetliki chemiczne to gadżety survivalowe, które powinny znaleźć miejsce w plecaku każdego turysty. Wydzielają światło o różnej barwie, bez zasilania, wykorzystując do tego procesu zjawisko chemiluminescencji. W niektórych sytuacjach kryzysowych mogą stać się niezbędne w ratowaniu życia.

Światło chemiczne czyli Glow Stick

Świetlik służy oznaczeniu terenu, stanowi źródło oświetlenia w warunkach polowych. Jest praktycznie wykorzystywany do oznaczania charakterystycznych miejsc lub obiektów, w tym ludzi w terenie. Oprócz zastosowań praktycznych służy także rozrywce.
Zaletami Glow Stick’u są niezawodność i bezpieczeństwo. Uszkodzenie fizyczne plastikowej rureczki zawierającej roztwór świecący jest niemożliwe. Pałeczka jest niezależnym od warunków emiterem światła w trudnych warunkach, bez dostępu do źródła prądu.

światło chemiczne

Zjawisko chemiluminescencji

Chemiluminescencja jest to proces uzyskiwania chemicznego światła w wyniku reakcji chemicznej utleniania i redukcji w obecności katalizatora i barwnika.
W praktyce świetlik to plastikowa rureczka wypełniona roztworem substancji redukującej, z reguły są to estry kwasu szczawiowego oraz barwnik. Znajduje się tam także szklana ampułka, zawierająca silnie utleniający nadtlenek wodoru. Po złamaniu pałeczki dochodzi do rozbicia szklanej zawartości, po czym roztwory ulegają wymieszaniu i powodują emisję światła w kolorze barwnika zawartego w mieszaninie.
Światło chemiczne emituje energię tylko w postaci widzialnej i nie dochodzi do nagrzewania pałeczki. Dlatego światło chemiczne jest w pełni bezpieczne. Różne kolory świateł chemicznych dostępne są w sklepie Hobby4Men.