Naszywki wojskowe i ich zastosowanie kiedyś i dziś

Oznaczenie grupy krwi, flaga ojczyzny, przynależność do sił specjalnych lub lotniczych, albo symbol osiągnięcia, bądź historycznego zdarzenia. Naszywki wojskowe przeszły długą drogę do dzisiejszej popularyzacji, a zaczęły od praktycznego stosowania standardowego oznaczenia wśród żołnierskiej społeczności. Dzisiaj mają nie tylko praktyczne zastosowanie, ale także bardzo społeczne, a nawet indywidualne.

Morale patches, geneza naszywek wojskowych

Choć oznaczenia wojskowe mające właściwości identyfikacyjne stosowano już przed I wojną światową, to znane w dzisiejszej formie naszywki wojskowe powstały w czasie II wojny światowej. Miały na celu wskazanie na przykład kraju pochodzenia żołnierza, typu sił lub konkretny oddział, w którym służył, czy jak w przypadku amerykańskich i brytyjskich pilotów, pomagały im na wypadek zestrzelenia na obcej ziemi. Te ostatnie były duże i kryły informacje w kilku językach dotyczące przynależności do sił zbrojnych oraz obietnica zapłaty za zwrócenie pilota. Wojna w Wietnamie przyniosła wielką popularyzację naszywek wojskowych, które stały się o wiele bardziej różnorodne i odnosiły się nie tylko do aspektów typowo służbowych.

Dzisiejsze stosowanie naszywek wojskowych

Dzisiaj stosowanie naszywek wojskowych Taiwan Gun jest bardzo popularne w wielu kręgach. Noszą je żołnierze, weterani, piloci sił specjalnych, ale także miłośnicy nawiązań militarnych, jak na przykład drużyny ASG, drużyny paintballowe, kluby motocyklowe, oraz osoby ubierające się i żyjące w stylu militarnym. Celem jest zaznaczenie przynależności do grupy, zasygnalizowanie wsparcia lub dumy z dokonań, czy to obecnych, czy też historycznych. Tak więc występują również w formie upamiętniającej zdarzenia i grupy wojskowe z przeszłości. W przypadku rozgrywek typu ASG lub paintball, naszywki wojskowe biorą czynny i ważny udział. Identyfikują grupę, ułatwiają rozpoznanie gracza, a także spełniają inne specjalne role ustalone przed rozgrywką. Chociaż wywodzą się ze standaryzowanego systemu oznaczeń, dzisiaj są także używane do zaznaczenia indywidualności.