Dla myśliwych

Najpopularniejsze szlify w nożach myśliwskich

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa główne typy szlifów, które od wielu lat stosowane są w nożach myśliwskich (modele z Ostry-Sklep są tutaj dobrym przykładem tego typu broni w obu odmianach). Pierwszym z nich jest szlif Full Flat, a drguim Hollow, który w ostatnim czasie cieszy się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę różnią się poszczególne szlify, dzięki czemu łatwiej będzie Wam wybrać te najlepsze.

Szlif Full Flat

Szlif Full Flat wyróżnia się nietypowym przekrojem w postaci litery V (boczne krawędzie tworzą prosty klin). Szlif tego typu to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które poszukują idealnego kompromisu pomiędzy wytrzymałością, a doskonałą płynnością ostrza. Osoby, które planują kupić swój pierwszy nóż myśliwski powinny postawić właśnie na szlif Full Flat, który w tym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej.

Szlif Hollow

Jak wspomniano powyżej, godny uwagi jest także szlif Hollow (szlif wklęsły). Jak sama nazwa wskazuje poszczególne krawędzie tnące nie tworzą tutaj prostych linii, ale są lekko wklęsłe. Wzór ten może być wprowadzony nie tylko na całej szerokości głowni, ale jedynie na określonej części. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że wąski klin niestety jest mniej wytrzymały, ale co najważniejsze nóż myśliwski z takim szlifem charakteryzuje się idealną precyzją cięcia.

Dodaj komentarz