Dla myśliwych

Powrót do korzeni

Nóż towarzyszył ludzkości od zawsze. Odkąd tylko ludzie zaczęli tworzyć i używać narzędzi, nóż stał się jednym z ich podstawowych wytworów. Do dnia dzisiejszego znajduje on szerokie zastosowanie nie tylko kuchenne ale również na polu survivalowym. Nóż wraca do korzeni i do swojego pierwotnego przeznaczenia.

Cechy dobrego noża

Od czasu ręcznego wytwarzania noży w jaskiniach, technologia ich produkcji znacznie się rozwinęła. Dzisiejsze noże taktyczne pod żadnym względem nie przypominają swoich znacznie starszych braci. Ogólny zamysł oczywiście nie uległ zmianie, czyli nadal mamy do czynienia z uchwytem z jednej strony i ostrzem z drugiej. Ogromna różnica tkwi w wykorzystanych materiałach. Zamiast kamienia dzisiejsze noże powstają głównie ze stali nierdzewnej i sztucznych kompozytów.

Zmiany w budowie noża

Już na pierwszy rzut oka na nowoczesny nóż widać, jak długą przeszedł on drogę rozwoju. Ostrze posiada jedną stronę niezwykle ostrą, a z drugiej powierzchnię ząbkowaną dla ułatwienia przecinania np. lin.
Rączka noża wykonana jest na ogół z tworzywa sztucznego, które zapewnia pewniejszy chwyt noża zarówno poprzez lepsze dopasowanie się do konkretnej dłoni, jak również lepszą odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć pochodząca ze spoconych dłoni lub po prostu z deszczowej pogody.
Wszystkie te zmiany powodują, że dzisiejsze noże taktyczne są znacznie bardziej uniwersalne oraz łatwiejsze w użyciu.

Dodaj komentarz