Sprzęt do samoobrony

Kajdanki – jak je wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotyka się sytuacje, w których uzasadnione jest użycie środków przymusu bezpośredniego. W takich chwilach zdecydowanie warto użyć kajdanek. Jest to działanie, które tak naprawdę ma na celu zapobiegnięcie ewentualnej ucieczce, a także zredukowanie poziomu agresji do absolutnego minimum. Oczywiście, używa się ich także w momencie, gdy atakowane jest chronione mienie, dom czy jakaś konkretna osoba. Artykuł ten ma celu odpowiedzenie na pytanie, jak wybrać kajdanki ze specjalistycznych produktów jak te z Ostry Sklep.

Co warto wiedzieć o kajdankach? 

Najczęściej zapina się je z tyłu na nadgarstkach. Czasami jednak dochodzi do stawiania dużego oporu. Wtedy też zaleca się skucie aresztowanego kajdankami z przodu. W szczególnych przypadkach dochodzi nawet do skrępowania nóg sprawcy, jednak jest to już zdecydowanie rzadszy widok. 

Warto zdawać sobie sprawę, że ogromną popularnością cieszą się klasyczne kajdanki metalowe, ale również jednorazowe. Co ciekawe, wiele osób uważa, że szczególnie te drugie odznaczają się znacznie mniejszą efektywnością. Jak się jednak okazuje jest to mylne przekonanie. Jednorazowe kajdanki są bardzo lekkie, a także sprawdzają się w wielu nagłych zdarzeniach. W przypadku chęci ich rozpięcia oczywiście niepotrzebny jest kluczyk, ale warto mieć przy sobie jakiś przecinak czy nóż. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Tak naprawdę kajdanki metalowe posiadają wytrzymałą budowę, regulację zacisku szczęk i solidną blokadę. Co więcej, model ten gwarantuje jednocześnie odporność na ewentualne rozerwanie. Ponadto, kajdanki te posiadają specjalną zaporę, która chroni przed zbyt mocnym zaciskaniem na nadgarstkach. Warto mieć także świadomość, że jest to sprzęt wielokrotnego użytku, gdyż może posłużyć przez wiele lat. 

Jeśli chodzi natomiast o kajdanki zawiasowe, to trzeba wspomnieć, że model ten w największym stopniu ogranicza ruch rąk. Jest to możliwe, dzięki temu, że kajdanki te nie posiadają specjalnego łańcuszka, który pozwoliłby na ewentualne rozsunięcie dłoni. To sprawia, że opcja ta uchodzi za jedną z bezpieczniejszych.