Co to jest celownik kolimatorowy z lunetą celowniczą? – Potrzebujesz jednego?

Podczas strzelania chodzi o jak najdokładniejszy cel, aby skutecznie trafić w niego. Załamanie światła przez soczewkę lunety może zakłócać dokładność celowania. Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec, jest użycie przyrządu celowniczego, takiego jak kolimator lub celownik kolimatorowy.

Szybkim sposobem sprawdzenia, czy celownik lunety jest wyśrodkowany, jest obrócenie lunety, gdy jest ona zamocowana w stelażu i jednoczesne spojrzenie przez siatkę celowniczą. Jeśli celownik porusza się po okręgu, który jest znacznie większy niż siatka lub obiekt docelowy, celownik nie jest wyśrodkowany i oznacza to, że nadszedł czas, abyś zaczął celować z kolimatorem.

Co to jest kolimator?

Celowanie w lufie odnosi się do regulacji dokonywanych w celownikach używanych z kolimatorem celowniczym w celu wyrównania optyki i przyrządów celowniczych. Można to osiągnąć za pomocą celownika kolimatora lunety celowniczej lub celownika. Urządzenie składa się z głowicy optycznej przymocowanej do trzpienia, która jest przymocowana do karabinu przez lufę. Siatka na optyce ma być wyrównana z celownikami lufy lunety.

W poprzednich czasach celowanie w lufę obejmowało demontaż śrub i wkrętów oraz celowanie w lufę pistoletu. W dzisiejszych czasach nie trzeba majstrować przy karabinie. Luneta i przyrządy celownicze są dostosowane, aby poprawić celność.

Strzelanie za pomocą celownika kolimatorowego

Dla strzelców celujących za pomocą tego celownika kolimatorowego wystarczy umieścić laser w lufie (upewniając się, że w broni nie ma nabojów) i włączyć go. Ustawić karabin tak, aby plamka lasera znajdowała się bezpośrednio na celu. Gdy będziemy już tego pewni, powinniśmy przełączyć się na swój układ optyczny. Podobnie jak laser, cel powinien być wyśrodkowany na soczewce lunety i siatce.